Події

Фінальна співбесіда до Верховного суду: кращі з кращих?

Попередні результати відбору до Верховного Суду

Конкурс на посаду судді ВС – на завершальній стадії. Кандидати вже пройшли численні перевірки, надали безліч пояснень щодо своїх статків, родинних зв’язків, помилок минулого. Але навіть цього – замало, впевнені активісти громадського руху «Чесно». Адже на кожному етапі відбору випливають одіозні персонажі, відкриваються нові факти, не сумісні зі званням судді найвищої інстанції.
Активісти руху «Чесно. Фільтруй суд» моніторять процес добору від самого його початку. 24 травня 2017 р., зібравши чергову прес-конференцію, вони запропонували додати гласності у процес формування Верховного Суду, зробивши відкритими і поіменними результати остаточного пленарного засідання ВККС. Адже попри нібито спільну мету – обрати найчесніших за однаковими критеріями – представники ВККС і ГРД досі не можуть дійти згоди.

Чесно суд

Галина Чижик, співкоординатор ГРД ділиться своїми враженнями про співпрацю з ВККС:
«Деякі члени Комісії під час співбесід із одіозними кандидатами влаштовували фактично співбесіди членам ГРД замість того, щоб поцікавитися статками чи іншими суперечливими моментами досьє кандидата».
До 23 травня Громадська рада доброчесності «заметувала» під час співбесід 114 кандидатів. Кваліфкомісія погодилась тільки щодо 23 з них. Решта ж 80 відсотків сумнівних, з погляду ГРД, кандидатів продовжили участь у змаганні і дізнаються остаточне рішення тільки за результатами пленарного засідання.
Серед «щасливчиків», яким вдалося «проскочити» повз негативний висновок громадської ради доброчесності – нинішній голова Верховного Суду Ярослав Романюк. Про резонансне рішення, яким він позбавив права на квартиру 97-річну жінку не чув хіба що глухий. Розголос по цій справі докотився аж до ЄСПЛ: суд двічі виносив рішення користь бабусі, назвавши дії Романюка грубим свавіллям. Врешті, бабуся померла, так і не дочекавшись правосуддя. Але члени ВККС пропустили суддю до наступного етапу конкурсу, задовольнившись тим, що він визнав свої дії помилковими, а на додачу розкаявся і в тому, що одним з найперших привселюдно вітав диктаторські закони 16 січня.
Компанію Романюку у майбутньому ВС може скласти Сергій Слинько, який свого часу у складі колегії затвердив вирок Дмитру та Сергію Павличенкам, за долю яких вболівала вся Україна, і яких вдалося звільнити з полону корумпованої влади тільки після Революції Гідності.
Є серед «кращих» кандидатів і суддя Володимир Алєйніков, який забороняв журналістам здійснювати аудіозапис під час відкритого судового процесу, мотивуючи це тим, що ніякої громадськості, відповідного до його світогляду не існує, а тому і права на фіксування судового процесу в неї також немає. Якими ще викрутасами своєї «залізної» логіки Алєйніков пояснює зменшення в чотири рази строку покарання міліціонеру, який побив студентів, він не сказав.
Відбір суддів тривав з поміж 4 тисяч кандидатів. На 24 травня було обрано 303. Серед них ГРД виявила 34 відсотки схильних до приховування статків, помічених у поганій компанії бандитів та сепаратистів, просто брехунів. Але для членів ВККС минулі «грішки», які дивували суддів Європейського суду з прав людини, не стали однозначним приводом для відмови кандидату, а лише посіяли зерна сумніву.

Сергій Козьяков, голова ВККС:
«Виникає питання чи не зобов’язані ми додатково це перевірити? Звичайно зобов’язані. Кандидати додають по 50 сторінок доказів і пояснень. Як же ми можемо ми в цей самий день прийняти рішення? Це не професійно».
З моменту свого створення наповнена ентузіастами Громадська рада доброчесності, на громадських засадах робить все можливе для того, щоб відбір до Верховного Суду був справедливим. І за логікою, ВККС мала б сприймати членів ГРД як помічників, – про це неодноразово наголошували експерти.
Зокрема, заступник керівника проекту USAID «Справедливе правосуддя» Наталія Петрова ще під час спільного круглого столу 2 лютого 2017 р. зазначала: «ГРД створювалася для сприяння комісії. Ми її розглядали як частину комісії. Комісія має «всиновити це дитя». Але поки що цього не відбувається» . На жаль, не відбулося цього і наприкінці травня. Більше того, члени ВККС досі вважають членів ГРД не помічниками, а опонентами, а громадський контроль сприймають як втручання в свої справи.
За таких умов, на думку активістів руху «Чесно», розслаблятися не варто, адже ігнорування висновків ГРД поставить хрест на довірі суспільства до суддів, яких оберуть члени ВККС на таємному голосуванні. «Вря­тувати ситуацію Комісія може, відкривши поіменні результати голосування на пленарному засіданні», – вважає директор Центру демократії та верховенства права Тарас Шевченко.
Але, як свідчить практика, члени ВККС, професійно займаючись відбором і отримуючи за це зарплату, часто не знаходять часу навіть на те, що прямо вимагається від них законом, зокрема, викласти у публічний доступ досьє кандидатів. Через що члени ГРД свого часу мали шукати креативні підходи до пошуку інформації. Тож, у «суперфіналі» добору, на повну відкритість ВККС годі сподіватися.

Ольга Жукова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *