Події

«Формула успіху» від Асоціації адвокатів України

Силовики

Українські адвокати спроможні гуртуватися навколо вирішення професійних проблем. Такий висновок можна зробити за підсумками форуму, що відбувся 15 вересня 2017 року у приміщенні «IQ Business Center». Серед тем для обговорення були не тільки новинки законодавства, а й практичні кейси застосування нестандартних підходів в екстремальних ситуаціях.
Присутні дістали нагоду навіть відчути себе дійовими особами справжнього обшуку із озброєними силовиками, а також спробували обманути детектор брехні. Зрештою, всі зрозуміли: немає нічого неможливого, особливо якщо вміти спілкуватись одне з одним.

Олег Мальський

Олег Мальський, партнер ЮФ «Eterna law»

Особливості сучасного юридичного бізнесу

Перша тенденція, яку особисто я для себе виокремлюю – це завершення так званого посткоматозного синдрому. Після тих кардинальних змін, що останнім часом відбулися в законодавстві, багато людей змушені були переосмислити свою діяльність і змінити стратегію поведінки.
Адвокати постали перед дилемою: продовжувати займатися адвокатською діяльністю в нових умовах, чи перекваліфікуватися. І чимало моїх колег зробили вибір на користь останнього. Хтось пішов у судді, хтось розпочав власний бізнес, а хтось занурився у генерування нових стратапів. І я вважаю, це непогано, адже ті, хто лишився, готові вже зараз працювати в умовах, які пропонує сучасний ринок.
Друга наочна тенденція – «броунівський рух». В наш час з’являється багато нового і непередбачуваного. Зокрема, практика злиття декількох маленьких адвокатських об’єднань у одне велике. Це так зване укрупнення. Явище саме по собі позитивне, але в Україні, на жаль, поки що недостатньо розвинене. Практика свідчить, що адвокати не здатні довго триматися разом і часто розходяться через чвари. Думаю, цей недолік організації спільної праці пов’язаний із неоднорідністю умов, і з плином часу, коли відновиться баланс, все стане на свої місця. Ми нікуди не дінемось від того, що разом працювати легше і набагато ефективніше.
І нарешті, третє явище з яким не можна не рахуватися – це поява нового покоління адвокатів. Вони здаються нам іншими, часто ми не розуміємо їхніх підходів і не можемо добрати методів співпраці. Хто ці люди? Але нам треба навчитись співіснувати.

Адвокати не здатні довго триматися разом і часто розходяться через чвари

Катерина ГупалоКатерина Гупало, адвокат, партнер АО «Arzinger»

Реалії західної адвокатури

Не все, що успішно використовують сусіди, можна з легкістю втілити в Україні, адже між нами і ними дуже багато відмінностей. Передусім – масштаби. В той час, як західні адвокати залюбки об’єднується в спілки по 4 тисячі осіб, їхні українські колеги ледь гуртуються в кооперації по кілька сотень, вважаючи таку групу дуже великою! На заході тенденція до укрупнення набирає справді велетенських масштабів, вони бачать надзвичайну ефективність цього процесу і створюють сприятливі умови для злиття корпорацій.
На вітчизняному ринку ми можемо спостерігати «універсального юриста». Сьогодні він у господарський суд побіг, завтра – по податковому праву написав консультацію, післязавтра – склав якийсь корпоративний документ. І такий і-швець-і-жнець-і-на-сопілці-грець у нас вважається нормою.
У них працюють вузькі спеціалісти. Навіть судові юристи мають свій фах. Наприклад, арбітражники займаються тільки арбітражем, а юрист з нерухомості займається виключно питаннями оренди землі, та ще з боку орендодавця. Так, десятиріччями методично займаючись одним аспектом практики, юрист стає професіоналом високого класу.
Ще одна характерна особливість закордонного ринку, яку варто взяти на озброєння – велика кількість партнерів. В той час, як на українському просторі поширеною є практика, коли два партнери контролюють тридцятьох юристів, у західних фірмах один партнер контролює щонайбільше чотирьох найманих працівників. Адже неможливо одній людини якісно і детально перевірити роботу навіть десятьох вправних законників. Від того у наших фірмах часто з’являються фінансові дірки і не тільки.
До речі, за кордоном не зустрінеш такої кількості молодих правників. Там працюють люди старшого віку, оскільки вони довше навчаються. Середній термін досягнення західним студентом бакалаврського ступеню – сім років, хоча програма, як і у нас, розрахована на чотири. У них вважається нормальним нікуди не квапитись і брати стільки часу, скільки потрібно для ефективного опанування науки. Хтось упорається із цим за чотири роки, а комусь потрібно не менше чотирнадцяти. І це нормально, це не сприймається, як показник скромних розумових здібностей, ніхто через це не скаже, що ти лузер і що тебе залишили на наступний рік.
При цьому у них, на відміну від нас, ніхто не прагне ставати партнером, адже їх і так усе влаштовує. Умови праці дозволяють найманим юристам гідно жити і без додаткової відповідальності партнера.
Персоналоорієнтованість західного бізнесу – окрема тема. Великі корпорації роблять все, щоб утримати працівника і допомогти йому збалансувати своє життя, розділивши роботу і особисте. Так, о 17 години на роботі вже немає найманих працівників. У нас в цей час робочий день у розпалі. Також вони намагаються ефективно використовувати людські ресурси, зокрема, проводять тести, за допомогою яких виявляють сильні і слабкі сторони, а потім поміщають спеціаліста в такі обставини, які допоможуть йому розвивати вже напрацьовані навички.

Висновок поліграфолога не спрацює в суді як доказ, а може використовуватися лише як рекомендація

Дмитро Овчинніков, екперт-верифікатор, поліграфолог

Діагностика брехні

Розрізняють дві форми неправди: викривлення інформації і її замовчування. Найчастіше люди вдаються до замовчування, адже в такому разі вважається, що вони не брешуть. Але якщо співрозмовник може не помітити те, що ви недоговорюєте, то у випадку з поліграфом це не вдасться. Скануючи найменші відтінки реакцій вашого організму, поліграф може розпізнати будь-яку замасковану неправду. Машину дійсно можна спробувати обманути, але вона помітить і це. Питання лише в тому, чи зуміє спеціаліст розпізнати відповідні сигнали. Як і у випадку, наприклад, з магнітно-резонансною томографією, з електрокардіограмою чи флюорографом, прилад – тільки інструмент, а результат залежить від спеціаліста.
Юристам важливо знати, що висновок поліграфолога не спрацює в суді як доказ, а може використовуватися лише як рекомендація.
Зазвичай під час перевірки людині ставлять запитання, на які можна дати односкладну відповідь: так чи ні. Крім того, перевірка на поліграфі передбачає відповіді на провокативні контрольні питання, наприклад, чи узяли б ви гроші, якби знайшли на вулиці мільйон доларів, або чи відчували ви хоч раз у житті бажання вдарити людину? Це робиться для того, щоб виявити, чи схильний піддослідний до брехні, якщо так, опонент відповість, що ніколи навіть у думках не вчинив би подібного. Брехуни завжди намагаються створити соціально прийнятний образ себе в очах оточуючих. Чесна людина скаже що має погані думки, здатна на агресію, але може контролювати асоціальні імпульси.
До мене часто звертаються з проханням допомогти обманути поліграф. Я можу порадити тільки почитати про це в Інтернеті. Там дуже багато інформації за відповідним запитом і зазвичай вона публікується самими експертами-поліграфологами з метою одразу виявити людину, яка прагне обдурити.
Ви можете зустріти такі рекомендації: прикушувати язика, пити каву, або навпаки, заспокійливе. На щастя, поліграф все це зчитує. Тож, ввести його в оману неможливо. Чого не скажеш про оператора. Навіть у цій точній процедурі є дуже велика похибка, пов’язана із людським фактором.

Стабільність юридичного бізнесу починається з розуміння напряму руху

Іван Бозбєй, юрист, консультант зі стратегії та управління змінами

Як правило, будь-який бізнес – це дорога. І юридичний – не виключення

На цьому шляху ми часто втрачаємо з виду кінцеву точку, або пункт нашого призначення. Трапляється так, що інколи ми її навіть не визначали. Але в будь-якому разі, ви обов’язково маєте знати, куди йти, тим більше, куди вести свою команду. Лідер – не лідер, коли він не знає, куди йде. Відповідно, красиво розпочавши свій шлях, ми можемо перетворити все на суцільну ситуативність. А це означає повну втрату контролю над ситуацією, призводить до того, що заробітки ваші стають нестабільними.
Стабільність починається з чіткого розуміння вашого шляху. Треба завжди чітко знати, що робити завтра. І відповідно, як і в будь-якій стратегії, у вас мають бути певні точки опори. Юридичний бізнес, як і будь-який бізнес тримається на певних стовпах.
Перший стовп – це команда. У кожної людини з команди є певні таланти і ви маєте завжди розуміти, хто в чому може проявитися найгарніше, щоб найефективніше використовувати його талант.
Другий стовп – це продукт. Тут все просто, якщо ваш продукт посередній – він нікому не буде потрібен.
Третій стовп – це ринки. Ніхто не існує у вакуумі. Дуже багато керівників юридичних фірм не виходять зі свого офісу, вони щодня монотонно лопатять свою роботу і часто втрачають зв’язок із зовнішнім світом. Зрештою, перестають розуміти хто їхній клієнт і як продати йому продукт.
Четвертий стовп – це зв’язки. Не тільки люди ззовні, які можуть допомогти, але це також і ваші співробітники. Вони формують свою думку про вашу компанію, про вас, відповідно можуть транслювати її в навколишнє середовище. Це також і партнери, з якими ви працюєте, дуже важливо будувати з ними конструктивні стосунки.
Окресливши хоча б приблизний план, підрахувавши ресурси та оцінивши сили, ви швидко зрозумієте ваші перспективи, а також те, чи варто інвестувати гроші і зусилля в певні напрями.

У нас чомусь суд стає першим і єдиним способом вирішення конфліктів

Богдан Санін, суддя-спікер Окружного адміністративного суду міста Києва

Стиль поведінки адвоката: погляд зі сторони суддів 

Шлях до порозуміння між суддями та адвокатами лежить через усвідомлення того, що вони очікують одне від одного.
Судді очікують від адвокатів передусім професіоналізму і толерантності, в тому числі до колег в процесі і, звичайно, до свідків, суддів, експертів.
Правила адвокатської етики нам говорять, що адвокат має бути обізнаний і компетентний в усіх сферах життя і професії. Чи можливо насправді бути абсолютно обізнаним геть у всьому? Я думаю, ні. Але досить почати дотримуватись якогось мінімуму з обох боків, і наше співіснування в юридичній системі істотно покращиться.
Як ми, судді, бачимо ознаки професіоналізму в діяльності адвокатів?
По-перше, на досудовому етапі фаховість виявляється в тому, щоб взагалі не доводити справу до суду і вирішувати всі на стадії медіації.
Суд – це остання інстанція, куди слід звертатися лише в крайньому випадку, коли сторони не спроможні між собою домовитися. У нас чомусь суд стає першим і єдиним способом вирішення конфліктів.
Також ми хочемо бачити, що робота адвоката до судового засідання проведена ефективно, особливо, в аспекті збирання доказів.
Звертайте увагу також на якість написання позовних заяв. Вважається, що їх ніхто не читає, нібито всі обставини з’ясовуються вже безпосередньо в ході провадження. Ні. Читають. Які типові помилки:
– неправильно оформлена позовна заява. Незазначені дані відповідача, не зазначені позовні вимоги позивача;
– несплата судового збору в повному обсязі;
– надання додатків до адміністративного позову не в повному обсязі.

Ми змогли згуртуватися проти відвертого свавілля правоохоронних органів

Віталій НаумВіталій Наум, голова комітету ААУ із захисту прав адвокатів

Обшук у адвоката

Про безпеку діяльності адвоката почали активно говорити не так давно. Відправною точкою став 2016 рік, коли київських колег почали обшукувати, затримувати та притягати до кримінальної відповідальності за надання правової допомоги. За всю історію Незалежності це були найперші кричущі випадки, коли виникла необхідність захищати себе від свавілля правоохоронної системи. В той час і сформувалася система захисту прав адвокатів, комітети як Київської області так і міста Києва об’єднали свої зусилля.
Ми змогли згуртуватися проти відвертого свавілля, коли з наших офісів виносили адвокатські досьє, коли адвокатів затримували трохи не на вулиці і одразу доставляли до детективів, слідчих.
Отже, що має робити адвокат, аби мінімізувати ризики, пов’язані зі здійсненням професійної діяльності?
В першу чергу, треба завжди оцінювати клієнта і пам’ятати мудрість, яку старші адвокати з вуст у вуста передають новачкам: «Твій клієнт – твій ворог». Не можна відкривати йому всі наміри, всі свої задуми й усю інформацію. Ви не повинні клієнта інформувати про кожен свій крок, про те, що ви збираєтеся робити, з ким зустрічатися, тому що клієнт будь-якої миті може вас злити.
Найчастіше саме клієнти записують розмови адвокатів і ці записи стають початком переслідування.
Непоодинокими є випадки прослуховування адвоката, його житла, робочого кабінету, машини. Трапляється тиск на членів сім’ї. Тому треба дуже добре розуміти, і розмірковувати, як подати ту чи іншу інформацію в телефонній розмові, чи може краще підвестися і виїхати на зустріч.
Ще можу сказати, що комітетам із захисту професійних прав стало важче працювати після того, як адвокати почали обмінюватись між собою інформацією в соціальних мережах.
Комітет попереджав адвокатів про недопустимість таких дій. Як наслідок що ми маємо? Усі два десятки обшуків у 2017 році проведені без попередження Ради адвокатів регіону.
Згідно закону, слідчий прокурор має попередити раду адвокатів регіону, яка в свою чергу зобов’язана направити туди свого представника.
Враховуючи, що така інформація потрапляла до адвокатів і адвокати в соціальних мережах ділилися з олегами, опоненти могли скористатися нею на шкоду адвокатам і відповідно скоординувати свої дії.

Жоден адвокат, що працює в Україні, не застрахований від обшуку

Володимир КлочковВолодимир Клочков, керуючий партнер АО «Клочков та партнери»

Як потрібно діяти під час обшуку? Як зберегти адвокатську таємницю? Що потрібно робити?

На даний момент адвокатське посвідчення, яке ви маєте, на жаль, як ми переконалися, не може вас захистити, тому ви повинні про свій захист подбати самі.
Передусім, припиніть зберігати оригінали документів, адже як тільки вони комусь знадобляться, за ними одразу ж прийдуть. Припиніть на цьому заробляти гроші – ми заробляємо іншим. Я не знайшов у Правилах адвокатської етики і профільному Законі такого виду послуг, як зберігання документів. Якщо вам все ж потрібно сховати папери, не робіть цього у себе в офісі та вдома, щоб не наражати на небезпеку свою родину і колектив.
Другий момент. Приведіть свій офіс у відповідність до реєстру і реєстр у відповідність до офісу. Дуже часто на питання, чому не викликали представника Ради, ми отримували відповідь, що цього офісу немає в реєстрі.
Ще одне. Будь-ласка, повісьте позначки! Рада роздає їх безкоштовно. Візуально позначте, що це офіс адвоката, і що тут зберігається адвокатська таємниця. Сейфів це також стосується.
Припиніть зберігати у себе в сейфах по тридцять штампів, бо коли ми грудьми стаємо на захист свого колеги і доводимо, що він бореться за правду, а потім відчиняємо сейф, а там печатки судів, – це практично джекпот для правоохоронців…
В таких випадках у мене у самого виникає бажання звернутися до дисциплінарної комісії.
Допоможіть собі самі, слідкуйте за своїми діями.
Повірте, коли вони приходять, вони знаходять все. У 80-ти відсотках випадків адвокати самі дають правоохоронцям привід порушувати їхні права.
І пам’ятайте, жоден адвокат, що працює в Україні, не може бути застрахований від обшуку…

Наступної миті, ніби на підтвердження останніх слів Володимира Клочкова, у залі Форуму згасло світло і хтось гримнув: «Усі на місцях, ніхто не рухається!»

Кілька секунд присутні в темряві дослухались до незрозумілих звуків, а коли ввімкнулось світло, силовики були розосереджені по приміщенню таким чином, що кожен слухач опинився під прицілом автомата.
обшукУчасники форуму, що досиділи до останніх його хвилин, сполохано завмерли. Але ігровий характер ситуації став очевидним, коли на сцену впевнено піднявся Віталій Мацелюх, керучий партнер АО “Артіус” і сказав:
«У нас є ухвала Печерського районного суду міста Києва про те, що ми можемо проводити обшук, адже за нашими даними тут проводиться форум, на якому поширюється інформація, як уникнути оподаткування». – І почав вимагати негайно привести йому організаторів форуму.
Після ознайомлення з «ухвалою», адвокати виявили, що зазначене в ній прізвище слідчого, не збігається з прізвищем того, хто прийшов проводити обшук. «Слідчий» пояснив, що він працює за дорученням, якого при собі зараз не має і демонструвати його адвокатам не збирається.
Адвокати попередили «слідчого», що обшук проводиться особою, яка не має на це права, тому усі знайдені докази, вважатимуться недопустимими.

Віталій МацелюхВіталій Мацелюх, керучий партнер АО “Артіус”

Як поводитись під час обшуку?

По-перше, ви повинні перевірити повноваження особи, чи має вона право проводити таку слідчу дію. Вимагайте особу, яка зазначена в ухвалі, або письмове доручення.
По-друге, має бути витяг з ЄРДР.
Намагайтеся перехопити ініціативу. Знаходьте спільну мову, спілкуйтеся як зі слідчими, так і з особами, які проводять слідчу дію.
Дивіться, щоб у вашому офісі не з’явилися речі, яких до того не було.
Не тримайте інформацію в одному екземплярі, тим більше на телефоні. Телефон – це перша річ, яку у вас заберуть під час обшуку.
Робіть подвійні, броньовані двері, наймайте професійну охорону, яка зможе хоча б на деякий час затримати силовиків.
Не дозволяйте слідчому ходити без понятих, адже всі його дії без понятих є незаконними.
Робіть відеофіксацію одразу декількома камерами. Одну встановіть на видноті, її силовики можливо розіб’ють, а іншу сховайте в закутку.
Фіксуйте порушення і не заважайте «гостям» робити їх.
Ні в якому разі не переходьте на особистості.

Ольга Жукова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *