Події

Новий рівень вишколу з кримінально-правових питань для надавачів безоплатної первинної правової допомоги

Каскадні тренінги БПД

23 жовтня 2017 року в Черкасах відбувся фінальний 31-й навчальний захід із циклу каскадних тренінгів з питань кримінального процесу для надавачів безоплатної первинної правової допомоги, організованих за сприяння проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції» (Проект), фінансованого урядом Данії.
Цикл каскадних тренінгів охопив усю Україну, пройшов і у великих містах – Києві, Львові, Одесі, і в невеликих містечках – таких, як Лубни чи Біла Церква. Навчання було проведено в рамках реалізації Робочого плану Проекту на 2017 рік, і стало логічним продовженням сприяння Ради Європи розвитку системи безоплатної правової допомоги (БПД) в Україні.
Criminal Procedure for Legal aidПроведенню цього масштабного навчального заходу, який проходив у вересні – жовтні і обійняв понад 600 учасників з усієї країни, передувала значна підготовча робота, також під егідою Проекту Ради Європи. Підготовка розпочалася ще навесні з розробки групою експертів – адвокатами Віталієм Каськом, Юлією Лісовою та Вікторією Мітько – Довідника з кримінально-процесуальних питань для надавачів безоплатної первинної правової допомоги (Довідник). Готуючи Довідник, експерти зустрічалися з працівниками системи БПД, які надають таку правову допомогу, щоб якомога краще ознайомитися з їхніми потребами, питаннями, з якими часто стикаються в роботі. 24-25 червня 2017 року під час дводенного практикуму експертна група разом з адвокатами-тренерами доопрацювала текст Довідника та підготувала план та типову програму тренінгів для надавачів безоплатної первинної правової допомоги. Прикметно, що тренерами, які долучились до підготовки каскадних тренінгів, а згодом і провели їх, були адвокати, які співпрацюють із системою БПД. Їх підготовка (організація спеціальних тренінгів для тренерів) відбувалася великою мірою за сприяння попереднього проекту Ради Європи «Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні». Уже кілька років поспіль вони навчають адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, а відтепер – також і спеціалістів-надавачів первинної допомоги.
Довідник, що був розданий усім учасникам тренінгів і використовувався під час навчання, слугуватиме робочим інструментом під час надання первинної правової допомоги з питань, пов’язаних із кримінальним правом і процесом, адже містить відповіді на важливі практичні питання щодо подання заяви/повідомлення про злочин, прав, обов’язків та статусу потерпілого, свідка, підозрюваного, обвинуваченого, засудженого; окреслює права осіб у разі арешту або конфіскації майна, адміністративного затримання; торкається питання жорстокого поводження в сім’ї; містить роз’яснення, що таке вразливі категорії осіб та хто має право на адвоката за рахунок держави, й інші необхідні матеріали для ефективного надання безоплатної первинної правової допомоги.
Скористатися цими матеріалами, які укладено у зручній для користування манері, надалі зможуть також усі працівники системи БПД та взагалі всі охочі – його викладено у вільний доступ на веб-сайтах Проекту Ради Європи та Координаційного центру з надання правової допомоги (http://legalaid.gov.ua/images/docs/CriminalProcedure%20for%20Legal%20aid_pdf%20version.pdf ).

Підготовка до каскадних тренінгів

Практикум з підготовки каскадних тренінгів 24–25 червня 2017 р.

Виклики зростання системи БПД

Система безоплатної правової допомоги, якої не існувало в Україні до 2011 року, вже стала невід’ємним компонентом нашої правової системи, який до того ж розвивається чи не найбільш стрімко.
Після її утворення згідно із Законом «Про безоплатну правову допомогу» від 2011 р. в Україні з’явилася реальна можливість отримати безоплатну допомогу не лише від адвоката за призначенням у кримінальному провадженні. Сьогодні кожен може отримати й безоплатну первинну правову допомогу, яка включає:
1) надання правової інформації;
2) надання консультацій і роз’яснень з правових питань;
3) складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);
4) надання допомоги в забезпеченні доступу особи до безоплатної вторинної правової допомоги та медіації.
Скористатися правом на безоплатну вторинну правову допомогу (БВПД), тобто захист прав та інтересів у суді й органах влади, з 1 січня 2013 р. можуть всі затримані, арештовані, значною мірою й інші підозрювані та обвинувачені, від жовтня 2014 р. – також деякі категорії засуджених до позбавлення чи обмеження волі. З 1 липня 2015 р. безоплатну вторинну допомогу отримують малозабезпечені громадяни, люди з інвалідністю, діти-сироти, учасники АТО й інші визначені Законом суб’єкти права. Пізніше, з початку 2016 року, таке право також отримали внутрішньо переміщені особи, особи, які претендують на отримання цього статусу, а також особи, які претендують на отримання статусу учасника бойових дій.
Щодо ефективності роботи системи, то, абстрагуючись від решти статистичних показників, наведемо один: 2680 адвокатів, що надають безоплатну вторинну правову допомогу – це десять відсотків адвокатів України. І у 2015-2016 рр. ці десять відсотків домоглися третини всіх виправдувальних вироків, винесених у державі за цей період .
За ці роки інституційно система БПД зміцніла безпрецедентно.
До 23 регіональних центрів з надання БВПД, що діють від 2012 р. в обласних центрах і місті Києві, у липні 2015 р. додалися місцеві центри, яких нині вже 96, а у вересні 2016 р. відкрилися й бюро правової допомоги в усіх районних центрах України, малих містах та навіть селищах. Зараз їх уже 432.
Таке інтенсивне примноження «точок доступу» до безоплатної правової допомоги і зміцнення її іміджу привело до суттєвого зростання кількості звернень громадян. Статистика свідчить, що після відкриття місцевих центрів кількість звернень за рік роботи зросла в чотири рази .

Кількість звернень збільшилася вчетверо

Приміром, Вінницький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги за ІІІ квартал 2017 р. отримав 3008 звернень, що у 4 рази більше за аналогічний період минулого року.
Пікановська Лариса Василівна«Кількість звернень росте швидко. Люди приходять до нас зі своїми бідами і сподіваються на підтримку здебільшого тоді, коли вже втратили надію. Але не всім можемо допомогти без залучення адвоката, зокрема якщо йдеться про кримінальні епізоди. – Каже директор Вінницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Лариса Пікановська. – Ми не очікували, що до місцевих центрів утвориться цілий потік людей, яким необхідна безоплатна первинна правова допомога у кримінальних провадженнях, адже захист і представництво в кримінальному правосудді здійснюються виключно адвокатами. Та щодня на порозі центру з’являються люди, які звертаються за консультаціями і просять складати юридичні документи, пов’язані з кримінальними питаннями.
Новий рівень вишколу з кримінально-правових питань для надавачів безоплатної первинної правової допомоги

Тому тренінги з актуальних питань практики в кримінальних провадженнях дуже потрібні. Якщо дотепер наші спеціалісти почувалися цілком впевнено, то нині заявників помітно більшає і питання ускладнюються».
Такі сигнали про збільшення кількості звернень, пов’язаних з кримінальними правопорушеннями, почали інтенсивніше надходити до Координаційного центру з надання правової допомоги з початку поточного року. Отже, унаочнилася необхідність додаткового «вишколу» для спеціалістів-надавачів первинної правової допомоги, адже саме вони першими контактують із заявниками, хоча в кримінальних провадженнях і не практикують.
Каскадні тренінги з питань кримінального права та процесу у вересні – жовтні 2017 р. за підтримки проекту Ради Європи «Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні» було проведено саме для них.
Єремеєва Ольга ВячеславівнаЗростання попиту на безоплатну первинну правову допомогу відмічають і співробітники системи БПД з інших регіонів. «Не можна сказати, що був якийсь певний момент, коли до системи безоплатної правової допомоги почало приходити більше громадян, ніж перед тим. Але потік таких звернень зростає. – Зазначає головний спеціаліст відділу правової інформації та консультацій Лубенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ольга Єремеєва. – В основному це потерпілі, які хочуть отримати консультацію про те, як заявити про злочин і що трапиться після того. Зазвичай при цьому хочуть знати перспективу з певністю. Цього ми, звичайно, не можемо їм обіцяти, як і юридичного висновку з конкретного кримінального провадження. Але маємо окреслити варіанти розвитку подій, роз’яснити права і обов’язки з посиланням на норми права. Для цього треба знати і закон, і практику, мати навички складання процесуальних документів».

До системи безоплатної правової допомоги – за направленням державних органів та за порадою знайомих

Педина Олег Анатолійович«Потерпілі в кримінальних провадженнях частіше йдуть шукати допомоги до місцевої влади – зазвичай держадміністрації, а звідти їх перенаправляють до нас. – Розповідає начальник Вінницького бюро правової допомоги Олег Педина. – Багато заявників приходять до нас за направленням від органів влади. Це стосується і кримінальних проваджень, зокрема на етапі подання заяви чи повідомлення про злочин. Від того, наскільки правильно ми допоможемо скласти цей документ, може залежати чи отримає людина належний правовий захист. Тому обізнаність спеціалістів, які надають первинну правову допомогу, із механізмами роботи в кримінальних провадженнях вкрай важлива й навчання з цих питань треба проводити постійно».
«Часто особи, які отримали допомогу в системі БПД, радять своїм знайомим звертатися до нас у разі порушення їхніх прав, зокрема, коли вони мають підстави вважати, що потерпіли від злочину, – каже заступник начальника відділу представництва Другого одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олександр Зінькевич. – Зінькевич Олександр ВолодимировичУ таких випадках важливо мати належний запас знань в галузі кримінального судочинства, аби скласти обґрунтований прогноз про те, чи дійсно особа може бути визнана потерпілою в кримінальному провадженні, роз’яснити права і наслідки звернення із заявою про кримінальне правопорушення, допомогти скласти таку заяву.
Оскільки звернення до центру, пов’язані з кримінальними правопорушеннями, не складають основної частини зайнятості наших працівників, а власне у захисті чи представництві потерпілих беруть участь адвокати, спеціалістам центру важливо отримувати знання і практичні навички під час тренінгів, зокрема таких, як був проведений в Одесі. Трапляється, що справу після консультації і далі ведуть спеціалісти місцевого центру, бо заяву клієнта про злочин реєструють як звернення громадян і передають, приміром, дільничному.
Після внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань настає час очікування, який заявники переживають вкрай неспокійно, часто нагадують про необхідність перевіряти стан розгляду їхніх заяв, і кожного разу доводиться давати їм аргументовані роз’яснення щодо меж прав спеціалістів центру, процесуальних строків, принципів і правил функціонування правоохоронних і судових органів, прав і обов’язків їхніх посадових осіб».

Первинна правова допомога на різних стадіях кримінального процесу

Попри нормативне закріплення захисту і представництва в кримінальному провадженні за адвокатурою, насправді, перш ніж заявники отримають призначених їм адвокатів (якщо вони мають таке право), їм необхідна «допроцесуальна» правова допомога, від якості якої, без сумніву, залежатиме і їхня правова позиція і, можливо, процесуальний статус. Проблема внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань заяв про злочини також залишається актуальною в цьому контексті. Тому перший розділ Довідника з кримінально-процесуальних питань для надавачів безоплатної первинної правової допомоги має назву «Подання заяви/повідомлення про кримінальне правопорушення. Обов’язок щодо реєстрації заяви/ повідомлення. Статус заявника».
Сергій Дрелінський

«Допомогти скласти заяву про злочин – завдання, яке має бути спроможний виконати спеціаліст первинної правової допомоги. – Наголошує тренер, начальник відділу стандартів якості правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги, адвокат Сергій Дрелінський (на фото праворуч). – У заяві треба зазначити якомога більше про те, хто, коли, щодо кого, і що вчинив, інші дані про обстановку і обставини, які допоможуть поліцейським правильно внести відомості в Єдиний реєстр досудових розслідувань, а не реєструвати заяву про злочини як звернення громадян. Допомога спеціалістів, які надають безоплатну первинну правову допомогу, покликана усунути цю перешкоду в доступі потерпілого до правосуддя».
Затримання особиВажливий аспект безоплатної первинної правової допомоги – забезпечити доступ до вторинної допомоги для всіх, хто має на неї право. Розібратися в ситуації, пояснити, які саме правові послуги може отримати клієнт, і як це зробити – теж задачі працівників місцевих центрів та бюро. Для цього, звичайно, вони самі мають чітко розуміти різницю між первинною та вторинною правовою допомогою за різних обставин, орієнтуватися у категоріях осіб, що мають різний обсяг прав на правову допомогу, вміти проконсультувати клієнта, виходячи з усіх цих моментів. Цим питанням присвячений розділ «Право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесу» Довідника.
Під час тренінгу учасники закріплювали отримані знання на навчальних прикладах у практичних заняттях, імітуючи попарно прийом в центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги: куди і як звертатися свідкові злочину; чи є злочином приховання чужих речей школярем у класі; що робити, коли повістка прийшла поштою вже після дати виклику; як визначити вартість викраденого майна після порушення кримінального провадження та первісної кваліфікації злочину; до кого звертатися батькам у разі затримання неповнолітнього сина…
Нечипорук Тетяна ВолодимирівнаУ колективному пошуку відповідей, під пильною увагою тренерів і колег правники засвоювали алгоритми дій.
«Особисто мені допоки не доводилося повсякдень надавати консультації щодо питань, пов’язаних із кримінальними провадженнями. – Ділиться досвідом директор Томашпільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (Вінницька область) Тетяна Нечипорук (на фото в центрі). – Але нині маємо консультувати щодо цього частіше і мені було дуже корисно дізнатися під час тренінгу про ті зміни, які відбулися із прийняттям нового Кримінального процесуального кодексу, зокрема, що тепер не потрібно постанови про визнання потерпілим, як це було за часів чинності попереднього Кодексу, а особа набуває статусу і процесуальних прав потерпілого одразу після реєстрації заяви в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Отже, щоб дати повноцінну первісну консультацію щодо таких питань, треба бути добре поінформованим».
«Ми переконані, що людина, яка звертається до центру чи бюро правової допомоги, повинна отримувати якісні послуги, тому повинні існувати чіткі механізми забезпечення якості як первинної, так і вторинної правової допомоги. У системі БПД із середини 2014 року діють Стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі, якими керуються адвокати, що співпрацюють із центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги, та механізм їх моніторингу, що включає, наприклад, такі інструменти як спостереження за роботою адвоката в суді чи інтерв’ювання клієнтів щодо якості отриманих послуг. Відповідно до рекомендацій, наданих провідними міжнародними експертами в рамках оцінювання у 2016 році системи БПД в Україні у світлі стандартів та передового досвіду Ради Європи, ми плануємо удосконалення згаданих стандартів якості у кримінальному процесі та розширення інструментів їх моніторингу. Також плануємо впроваджувати вже розроблені та затверджені рішенням Ради адвокатів України стандарти якості у цивільних та адміністративних справах. У планах і впровадження таких стандартів для первинної правової допомоги, з урахуванням практики її надання», – коментує подальші кроки, спрямовані на підвищення якості надання безоплатної правової допомоги в Україні, заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Троценко.
Про важливість фахової безоплатної первинної правової допомоги для вирішення проблем, пов’язаних із кримінальними провадженнями, говорять і самі клієнти.
Людмила ФедорівнаЛюдмила Федорівна (на фото) приїхала в Одесу допомагати дочці, яка вступала до магістратури. Пані Людмила покинула працю репетитором з математики, української мови й літератури і зосередилася на дитині, яка працювала та водночас готувалася до іспитів. На доньчин день народження ішла купляти їй комп’ютер у подарунок, ступила на пішохідний перехід … і прийшла до тями в лікарні. Пояснили: її збив автомобіль.
«Якби не постійна допомога спеціалістів Першого одеського місцевого центру, не знаю що б зі мною було. – Зізнається Людмила Федорівна. – Я б уже не мала сили боротися за свої права й опиратися тиску, який на мене чиниться.
Витримую все це лише тому, що мою справу веде центр, тут мені радять як чинити в тій чи іншій ситуації, пояснюють чого очікувати, складають потрібні документи».
Тітомер Євгенія Володимирівна«Слід відверто сказати, що нашим працівникам доводиться часто стикатися із питаннями, дотичними до кримінального права та процесу. – Каже директор Першого одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Євгенія Тітомер. – Люди зазвичай звертаються із цілим каскадом запитань: чому слідчі не інформують про хід розслідування, скільки разів можуть допитувати про одне й те саме, чи треба було проходити судово-медичну експертизу для встановлення тяжкості тілесних ушкоджень і чи можна встановити це через півроку після події, хто складає, хто підписує і хто подає заяви, звернення, клопотання, який строк розгляду і що робити, як його не дотримають?
У таких випадках спеціалісту центру доводиться вирішувати задачу з дуже багатьма невідомими, бо заявник часом не пам’ятає не те, що яке прізвище слідчого, а й до якого саме райвідділу ходив із заявою, чи прийняли заяву, чи видавали талон, чи роз’яснювали права… »
Багно Лілія Федорівна«Я брала участь у тренінгу для надавачів безоплатної первинної правової допомоги з кримінальних питань і маю сказати, що мені стало набагато зрозуміліше, як далі діяти. – Розповідає начальник Теплодарського бюро правової допомоги (Одеська область) Лілія Багно. – Такі тренінги нам дуже потрібні, бо кількість звернень росте. Люди звертаються до нас по допомогу і ми маємо діяти швидко й фахово: консультувати, правильно складати заяви і звернення, направляти запити про хід розслідування й інші. Тому попри те, що спеціалісти, які надають безоплатну первинну правову допомогу, не беруть безпосередньої участі в кримінальних провадженнях, орієнтуватися в цих питаннях ми повинні безпомилково».

Прихована небезпека домашнього насильства

Під час тренінгів, окрім окреслених вище проблем, яким приділили той чи інший обсяг уваги, учасники присвятили час розбору ситуації надання безоплатної первинної правової допомоги у випадках домашнього насильства.
«Жертви домашнього насильства – не часті відвідувачі центру, але кожний такий епізод показує, що потенційно тут є цілий пласт невирішених проблем. – Резюмує директор Лубенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (Полтавська область) Артем Россоха. – Серед причин нечастих звернень, по-перше, система кримінального судочинства налаштована примирити потерпілого та правопорушника в таких справах, бо торкаються вони справ сімейних стосунків і акти насильства зазвичай трапляються без свідків. По-друге, потерпілі – переважно жінки – не мають де подітися від кривдника, з яким проживають в одному домі, і тому хочуть уникнути відкритого конфлікту, аби ще дужче не загострити ситуацію».
Туник Марія Іванівна«Поширення серед працівників місцевих центрів і бюро правової допомоги знань про насильство в сім’ї дуже важливе для з’ясування природи і закономірностей цього явища. – Твердить заступник начальника Лохвицького бюро правової допомоги Марія Туник. – Жінки приходять до нас по допомогу, бо почуваються у глухому куті».
Краще зрозуміти, чим центри і бюро БПД можуть допомогти в таких випадках, покликаний допомогти окремий розділ Довідника, що розкриває це питання.

***
Зацікавленість і активність учасників каскадних тренінгів, проведених за сприяння проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні», фінансованого урядом Данії, у вересні – жовтні 2017 р., переконує, що безоплатну первинну правову допомогу приведено до бойової готовності в справі допомоги громадянам в складні моменти невизначеності і вразливості на стадії початку кримінальних проваджень, допомоги потерпілим для відшкодовування шкоди, заподіяної злочинами, та інших складних ситуаціях із «кримінальним відтінком».
Це стало можливим, зокрема, завдяки внутрішнім ресурсам системи БПД, створеним у тому числі за участі попереднього проекту Ради Європи «Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні», також фінансованого урядом Данії, який впроваджували у 2013 – 2015 рр. За його сприяння від травня 2013 р. було сформовано систему дворівневого підвищення кваліфікації у кримінальному процесі. Було підготовлено групу з 42 адвокатів – тренерів, яка пізніше проводила навчання для всіх адвокатів, які надають БПД в Україні.
Рада Європи докладає системних зусиль до зміцнення системи безоплатної правової допомоги в Україні. Новим проектом Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні» у 2016 р. було проведено масштабне оцінювання системи БПД в Україні у світлі стандартів та передового досвіду Ради Європи та вироблено висновки та рекомендації щодо подальшого удосконалення організації роботи інституції та її взаємодії з іншими учасниками системи правосуддя.
Звіт про оцінювання системи БПД

Звіт за результатами оцінювання читають на спільному заході Проекту Ради Європи та Координаційного центру з надання правової допомоги

Серед інших висновків у звіті за результатами оцінювання було наголошено на важливості доступної й якісної безоплатної первинної правової допомоги з кримінальних питань.
Навчання працівників місцевих центрів та бюро, які надають таку допомогу, та розробка довідкових матеріалів для них є значущим внеском у подальше вдосконалення їхніх послуг та якнайповнішого забезпечення доступу до правової допомоги.
«Право на безоплатну правову допомогу є важливим елементом права на доступ до правосуддя, гарантованого Європейською конвенцією з прав людини, – каже Кетеван Цхомелідзе, менеджерка проекту «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції». – Ми підтримуємо систему безоплатної правової допомоги в Україні з часу її заснування і з радістю відзначаємо її сталий розвиток. Рада Європи у своєму сприянні національним інституціям завжди спрямована на результати, на ті речі, що залишаться і після закінчення діяльності того чи іншого проекту Ради. Тому як неабиякий спільний успіх співпраці нашого проекту з українською системою БПД я хочу відзначити саме такі напрацювання – наприклад, це мережа адвокатів-тренерів, яка вже кілька років передає знання й навички своїм колегам, це представлений на щойно завершеній серії навчальних заходів довідник для надавачів первинної допомоги тощо. Хочу згадати також звіт за результатами оцінювання системи БПД, який містить цілу низку дороговказів як для самих українських інституцій, так і для сприяння з боку міжнародних організацій, включаючи, звичайно, нашу. Впровадження нашого проекту триватиме до початку 2019 року, і система БПД є одним з основних бенефіціарів. На 2018 рік заплановане сприяння вдосконаленню стандартів якості надання БПД у кримінальних справах та відповідних механізмів моніторингу, інституціоналізації навчання адвокатів та працівників БПД, розвитку спроможності до збору й аналізу інформації органами системи БПД та інші заходи, спрямовані на якнайповніше забезпечення доступної та якісної безоплатної правової допомоги в Україні».

Леонід Лазебний
Леонід Лазебний, головний редактор

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *