Події

Виклики земельної реформи

Віталій Мацелюх, адвокат-антирейдер, керуючий партнер АО АРТІУС

Аграрний форум Асоціації адвокатів України

Яким буде сільськогосподарський ринок після запровадження земельної реформи? До чого готуватися юристам та чи чекають на нас в ЄС? Про це та інше на Аграрному форуму Асоціації адвокатів України з правових питань 20 квітня 2017 р. говорили експерти з економіки, права, фінансів і навіть… кіно!
Микола Верницький

У всіх на вустах проблема сьогодення, що в нинішній перехідний період поки що не вирішена до кінця – скорочення ринків збуту через стосунки з Росією. «З одного боку, це добре, – каже директор аналітично-інформаційної компанії «ПроАгро» Микола Верницький, – з іншого – прогалини, які лишилися, можна заповнити хіба що за рахунок нових ринків, отже, земельна галузь потребує фахових правників, обізнаних у сфері зовнішньоекономічної діяльності». Також присутні виокремили одну з істотних проблем просування на світові ринки – брак юристів, як б взялися вирішувати господарські спори на міжнародному рівні.
Амінат СулеймановаПро аграрну специфіку в міжнародному арбітражі розповіла керуючий партнер «AGA Partners» Амінат Сулейманова. За її словами, одна з принципових відмінностей британської системи вирішення спорів від української полягає у повній відсутності відшкодування упущеної вигоди. А вартість «встановлення справедливості» обчислюється тисячами доларів. При цьому, чи визнають в Україні рішення закордонного комерційного арбітражу – питання відкрите.
Та чи не зарано ми обговорюємо господарську взаємодію з Європою? Може, ми там нікому не потрібні? – такі сумніви стали вже звичною складовою інформаційного простору нашої країни. Основні міфи щодо торгового освоєння Заходу намагався розвіяти представник Європейського офісу департаменту міжнародних економічних відносин ТПП України Ральф Ловак. «По-перше, – констатував доповідач, – в ЄС ніколи не було виняткових умов для тих чи інших імпортерів, тобто, це правда, що українських господарів ніхто не чекає, але так само свого часу ніде в світі не чекали і китайського виробника, тим не менш, зараз світ неможливий без товарів з Китаю. По-друге, я часто чую, що європейський ринок вже заповнений і новим товарам там немає місця. Спростувати цей міф можна за допомогою елементарної статистики: понад 500 мільйонів споживачів продукції країн ЄС щорічно витрачають на імпортні товари 1,7 трильйона євро. Так, дефіциту немає, але є готовність пробувати щось нове і можливість за це платити».
Ральф ЛовакВпродовж останніх 3-х років Україна в кілька разів збільшила експорт до ЄС таких товарів як м’ясо, зброя, друкована продукція, цукор, молоко, риба, борошно, свинець, скло, папір та навіть штучне хутро. Не секрет, що великі сподівання європейці покладають на відкриття українського ринку землі, для них це, передусім, можливість інвестицій. Але на сьогоднішній день законодавче поле – неоране.
Експерти кажуть, що зловживання процедурними прогалинами на хвилі відкриття земельного ринку – неминучі. Але це ніщо, порівняно з тою подекуди шокуючою ситуацією, яка склалася зараз. Адже українські бізнесмени, зокрема аграрії, опинилися беззахисними не тільки перед державою, а й перед організованими злочинними угрупуваннями.
«Рекет», «мафія», «рейдери», «тітушки» – кожне десятиліття дає нові назви такому явищу, коли із застосуванням сили у будь-кого можуть відібрати бізнес кілька десятків озброєних молодиків. На сьогоднішній день цей спосіб наживи трансформувався у гібрид силового і паперового тиску. Жодне підприємство не застраховане від раптового візиту озброєних «гостей» у спортивних костюмах на чолі із самопроголошеним новим «директором». До того ж, всі правовстановлюючі папери будуть оформлені таким чином, що навіть у прискіпливих держслужбовців не виникне сумніву щодо їх законності.
Щоб уникнути такого сценарію, експерти пропонують вивчити слабкі місця своєї фірми і вжити превентивних заходів. Найголовніше, каже представник охоронної фірми, що співпрацює з АО «АРТІУС», який попросив не називати його імені, слід розробити мобілізаційний план. Кожен фахівець мусить знати, що робити в екстреній ситуації: телефонувати до журналістів, поліції, адвокатів, охоронних організацій – словом, бити на сполох. Юристам радять пам’ятати, що основний інструмент рейдерського захоплення – страх, тож треба завжди бути готовим до такого сценарію, мати алгоритм дії. Наприклад, тримати примірники правовстановлюючих документів на бізнес не тільки в шухляді офісного столу, але і вдома, і в авто.
Земля – вічна тема не тільки юридичних розмов, а й творів мистецтва, зокрема, кіно. Адже вона не тільки ґрунт, на якому росте їжа, а ще й територія, місце під сонцем, за яке люди змагаються споконвіку. Про це у своїй творчій доповіді нагадав учасникам Аграрного форуму філософ права, режисер В’ячеслав Бігун. Від довженкової «Землі», через голівудські вестерни, до сучасних картин про освоєння Марсу, червоною ниткою проходить думка про те, що здатність плекати, освоювати й боронити землю – характерна риса цивілізації.
Поза лаштунками:
Виставка українських національних ляльок-мотанок надавала учасникам Аграрного форуму  весняного настрою

мотанка і коник мотанка-породілля на узбіччі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *