Події

Захист прав людини у кримінальному провадженні

Вергіліус Валанчіус

Форум «Захист прав людини у кримінальному провадженні» було проведено 6-7 лютого 2015 р. у Києві Національною асоціацією адвокатів України за сприяння Проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції на Україні», Асоціації адвокатів України, Ради суддів України та інших міжнародних і громадських організацій. Участь у форумі взяли судді, адвокати, прокурори, представники слідчих і правоохоронних органів. Його метою анонсувалося встановлення діалогу між учасниками кримінального провадження.
Оскільки програму круглого столу було розроблено за стадіями кримінального провадження, зрозуміло, що питанням його порушення приділили чимало уваги, зокрема саме зрушенням репресивної машини без розігріву назвав у своєму виступі завідувач відділу представництва інтересів Президента України в судах Адміністрації Президента України Віктор Короленко початок кримінального провадження за новим КПК, наголосивши при цьому, що зупинити цю машину потім уже дуже непросто. Впродовж двох років застосування нового Кодексу ре¬ального судового контролю за досудовим розслідуванням досі так і не встановлено.
Скажімо, в одному з районів, незважаючи на заповнений штатний розклад, працює всього чотири слідчих судді, які приймають до роз¬гляду сотню клопотань слідчих на день.
Павло Луцюк

2014 року було порушено близько 1 млн 200 тисяч кримінальних проваджень. Навантаження на слідчого – 100 проваджень, а на прокурора – 200. Приміром, у Печерському районі м. Києва за добу надходить до 1000 повідомлень про злочини. Один з імовірних способів «розвантаження» прокурорів за¬пропонував голова Ради адвокатів Рівненської області Павло Луцюк та порадив не призначати на кожне кри¬мінальне провадження по п’ять-шість процесуальних керівників.

Промовець від МВС України Степан Харченко (на фото ліворуч) виклав схему та насвітлив складну ситуацію із розкриттям такого звичайного злочину, як терористичний акт, – телефонне повідомлення про замінування. Утрудненим є отримання інформації від операторів зв’язку, що триває не менше 40 днів до надходження дозволу на зняття трафіка з каналів зв’язку. Зазвичай питання про дозвіл врешті вирішується в Києві, де б не вчинялося правопорушення, зокрема і в сільській місцевості. На шляху розслідування чимало перепон, тоді як у слідчого щодня 1-2 наркомани, кілька грабежів, а може бути й убивство. За таких умовах досить поширене правопорушення – отримання хабара видається настільки складним злочином, що на нього часом просто закривають очі.Степан Харченко
Голова ради суддів України Валентина Симоненко привітала учасників з тим, що врешті почали обговорювати КПК саме в контексті права на справедливий суд. Сучасна ситуація з погляду суддів не є прийнятною і розвивається вона явно не в напрямі рецепції європейських правових цінностей. Не може бути суддя безстороннім та неупередженим, якщо його погрожують викинути з вікна чи розстріляти… Тиск на суддів чиниться й зараз: раніше тиснула злочинна влада, а тепер – громадськість в різних організаційних формах, або певні зацікавлені сили під виглядом громадськості.
Заступник голови Комітету захисту професійних прав адвокатів Київської області Андрій Грубський розповів про новий вид порушення права на захист: залучення несподіваних суб’єктів вітчизняного кримінального провадження – «зелених чоловічків», які зухвало зрубують камери відеонагляду, виламують двері, розпилюють сейфи, а далі стають «невстановленими особами».
Ці й інші численні проблеми розглядалися у конструктивно запеклих дискусіях, що тривали два дні, і невдовзі будуть узагальнені в Декларації щодо захисту прав людини у кримінальному судочинстві.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *